YAZ BİLİŞİM OKULU

EKİN KOLEJİ OKUL SONRASI PROGRAMLAR

YÜZME KURSLARI
NAZLICAN BÜYÜKÇAKIR
1996 Yılın'da bursa'da doğdum. 2004 yılın' da yüzme ile spora başladım bursa büyükşehir belediyesin'de 7 sene profesyonel olarak yüzücülük yaptım, 2006 yılın'da 10 yaş kategorisin'de 400 metre karışık branşın'da türkiye şampiyonu oldum. Bir çok özel kuluplerden teklif aldım. 2008 senesin'de bursa büyükşehir belediyesinin sutopu takımına katıldım, ve gol kralı ödülünü almaya hak kazandım. 2 sene Bursa'da oynayıp milli takım seçmelerine gittim. A Milli takım kampına ( Bulgaristan ) 2010 senesin'de katıldım. 2011 yılın'da milli takım maçları sırasında İzmir takımı beğenip transfer işlemlerini gerçekleştirdi. 2012 yılın' da T ürkiye şampiyonluğunu almaya hak kazandık. 2013,2014,2015,2016 yılların'da milli takım maçlarında yer aldım. 2013 yılın'da milli takım kaptanlık görevini aldım. 2015 ve 2016 yılların'da ise bir çok İstanbul ve yurt dışı takımlarından teklifler aldım.YÜZME
Yüzmeyi bilen bir insan kendi 'hayat sigortasını' yapmıştır ve ayrı bir ortam olan suyun içinde yaşamasını öğrenmiştir. Yüzme bir terapidir, çünkü kırık-çıkık bir kol veya bacağı tedavi etmek için kullanılabilir, postürel bozuklukları düzeltmek için yardımcı olabilir.  Her insanın 5 duyusu vardır: görme, işitme, tat, koku, dokunma. Fakat yüzen bir insan 'altıncı duyuya' sahiptir: su duyusu. Suda insanın gördüğü, duyduğu, hissettiği, kokladığı herşey su duyusunu geliştirir. 

Yüzme Sporunun Faydaları 
1. Yüzme sırt, omuz, göğüs, bacak ve karın kaslarının sistematik bir şekilde çalışmasını sağlar. Çalışan kas grupları güçlenerek dirençlerini arttırır.
2. Kas ve kemik yoğunluğunu arttırarak beden gelişimine katkıda bulunur.
3. Vücut sağlığının yanında kişinin yaşam disiplinini düzenler ve yaşam kalitesini arttırır.
4. Stresle baş yöntemi olarak da önerilen yüzme sporu kişinin sınırlarını nasıl kontrol edebileceğine dair yol göstericidir. Egzersiz sırasında salgılanan endorfin hormonu kişinin mutlu ve kendiyle barışık hissetmesine olanak sağlamaktadır.
5. Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli yapılan yüzme sporu sonucunda kişilerin kalp-damar sağlıklarının geliştiği ve kalp krizi riskinin en aza indiği saptanmıştır. Dolayısıyla kan dolaşımının düzenlenmesi olası felç riskini de en aza indirmektedir.
6. Diğer sporlara göre sakatlanma riski oldukça azdır. Kas ve iskelet sistemi üzerinde ki olumlu etkilerinden dolayı birçok uzman tarafından kas, kemik ve eklem rahatsızlığı olan hastalara önerilmektedir.
7. Yüzme sırasında çalışan tüm vücut sistemi toplanan yağ asitlerinin de vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır. Böylelikle kilolu kişilere de önerilen yüzme sporu kilo vermek için en etkili sporlardan biridir.
8. 1 saat yüzmek kişinin yaklaşık olarak 600 kalori yakmasını sağlamaktadır. Böylece her gün 1 saat yüzerek sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkün hale gelmektedir. Yağ yakımıyla birlikte kilo verilir ve çalışan kas grupları sayesinde fit bir vücuda sahip olunur.
9. Solunum sistemi üzerinde olumlu etkisi olan yüzme, dolaşım sistemini hızlandırarak hücre ve dokulara daha fazla oksijen girmesine olanak sağlamaktadır.