YAZ BİLİŞİM OKULU

EKİN KOLEJİ OKUL SONRASI PROGRAMLAR

JİMNASTİK-HAREKET EĞİTİMİ-ÇOCUK YOGASI

1992 yılında Malatya’da doğdum. İlk, orta ve lise eğitimimi Malatya’da tamamladım. 2011-2015 yılları arasında Cumhuriyet Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda antrenörlük eğitim aldım. Ayrıca Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümünden çift anadal yaparak mezun oldum.
            5 yaşında başladığım yüzme sporunda 13 yaşımda Milli sporcu olmaya hak kazandım. Üniversite yıllarında yüzme sporunun yanı sıra yardımcı dal olarak da ritmik jimnastik ve dans uzmanlığı eğitimi aldım. Cumhuriyet Üniversitesinin o yıllardaki tüm dans etkinliklerinde görev aldım ve eğitim verdim.
            2015 yılında Cumhuriyet Üniversitesinden bölüm ikinciliği ile mezun olduktan sonra, Malatya Bahçeşehir Kolejinde jimnastik antrenörlüğü görevi ile çalışma hayatıma başladım. Yanı sıra 2015 yılında jimnastik kişisel antrenörü olarak da birebir özel dersler verdim. 2017 yılından itibaren de İzmir Ekin Kolejinde beden eğitimi öğretmeni olarak çalışmaya hayatıma devam etmekteyim. Aynı zamanda okulun dans, hareket eğitimi ve jimnastik eğitmenliklerini de yapmaktayım. Okul sonrası kurslarımızda hareket eğitimi ve jimnastik dersleri vermekteyim.


Elif Ekin Kınık
Beden Eğitimi Öğretmeni

Çocuklarımız neden jimnastik ve hareket eğitimi almalıdır?

Çocuğun okul öncesi hareket gelişimi, ileri düzeyde sporla bağlantılı becerilerin temeli olmasından dolayı jimnastik ve hareket eğitimi çok önemlidir. 3 yaşından itibaren tüm sporların temeli olan jimnastik ve hareket eğitimini alan çocukların, motor becerileri, kuvvet, denge, ritim ve hareket akıcılığı gibi yeteneklerinin yüksek oranda gelişimine katkı sağlamaktadır. Okul öncesi eğitimde, bu amaçlar doğrultusunda hazırlanan günlük programlara paralel olarak, fiziksel aktivitelere yer verilmesi, çocukların motor gelişimlerine olduğu kadar sosyal, duyusal ve bilişsel gelişimlerine de katkı sağlar. Oyun ve hareket eğitimi etkinliklerinin çocukların yaşlarına özgü gelişim ödevlerini kolayca yerine getirebilmesini sağlamada önemli bir araç konumundadır. Küçük yaşlarda jimnastik ve hareket eğitimi alan çocuklar, ileri yaşlarda seçecekleri spor branşlarına daha kolay bir şekilde adapte olurlar.
Daha sağlıklı, disiplinli, mutlu ve özgüvenli nesiller yetişmesi açısından, çocukların, tüm branşların temeli olan jimnastik ve hareket eğitimi almaları önemlidir.